Emilia Krywko Google+ Kuchnia wietnamska: bánh căn | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

16 cze 2015

Kuchnia wietnamska: bánh căn

Bánh căn to według naszych znajomych typowa potrawa z Nha Trang. Nareszcie! - pomyślałam sobie, gdy to usłyszałam. Jak na razie, podawane w niektórych przewodnikach jako specjalności Nha Trang, bánh canh, bún cá i ném nướng okazały się być przysmakami z... Ninh Hòa - mniejszej miejscowości położonej w tej samej prowincji, ale bardziej na północ.

Długo trwało, zanim udało nam się spróbować bánh căn, bo nam samym było jakoś nie po drodze, a znajomi twierdzili, że to takie tam "nic ciekawego", "jak jajko na sadzono" (tego porównania nadal nie rozumiem ;)). A co to faktycznie jest? Małe ryżowe placuszki z dowolnymi dodatkami. Na zdjęciach zobaczycie 7 rodzajów: z jajkiem, z wołowiną, z wieprzowiną, z jajkiem przepiórczym, z ośmiorniczką, z krewetkami i z jakimiś małymi małżami + jajkiem.Wrażenia smakowe? Ogólnie na mocną czwórkę. Dobre, ale bez szału. Uwaga na wersję małżowatą - kolega twierdził, że nie może jeść, bo strasznie śmierdzące. Nie wierzyłam mu. Śmierdzące. Czuje się to jakieś 10-15 minut od zjedzenia. Gorzej niż czosnek, cebula itp. razem wzięte. Wersja z roztrzepanym zwykłym jajkiem jest najmniej godna polecenia, bo ma najmniej smaku i jest trochę jak placek bez dodatków. Mnie najbardziej smakowała opcja z krewetkami.

tak się prezentował całokształt ;)

podanie z sosozupką z klopsikami i mango 

u góry - jajko przepiórcze, po lewej - wołowina, po prawej - wieprzowina, żółte - zwykłe jajko, krewetki, ośmiorniczki, po prawej - z jajkiem i małżkami

pani przygotowuje - na specjalnym piecyku do bánh căn

Zawód: internety twierdzą, że bánh căn to potrawa z Vũng Tàu. I jak tu ufać ludziom? ;-) W Nha Trang znajdziecie te placuszki pod nazwą bánh căn, a w Vũng Tàu i HCMC - bánh khọt.

Filmik, na którym możecie zobaczyć, jak się je przygotowuje (Eng):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...