Emilia Krywko Google+ Konkurs śpiewów ...ptasich | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

30 kwi 2015

Konkurs śpiewów ...ptasich

Jechaliśmy we wtorek przez miasto, kiedy nagle zauważyłam dziwny widok. Na placu na plastikowych krzesełkach siedzieli mężczyźni, a przed nimi zawieszone w klatkach oznaczonych numerkami znajdowały się ptaki.
- Masz pomysł, co to może być? - zapytałam Adama. - Konkurs ptasich śpiewów? Bo chyba nie wyścigi?
- Nie wiem. - usłyszałam standardową odpowiedź. ;)
Udało mi się pstryknąć tylko jedno, niezbyt wyraźne, zdjęcie, ale po powrocie do domu zaczęłam szukać w Google i okazało się, że zgadłam. To był konkurs ptasich śpiewów.


Ptaki porównywane są parami, aż wyłoni się zwycięzcę. Gatunki często wybierane do zawodów to szlarnik (chim vành khuyên) i bilbil zbroczony (chim chào mào). Za najlepsze są uważane takie zwierzęta, które nie obawiają się ludzi, nie peszy ich widownia ani inne, nieznane ptaki. Nie powinny też nerwowo skakać po klatce. "Jaki ptak, taki właściciel" - ludzie poświęcają dużo czasu, aby wytrenować swoich śpiewaków. Wydaje się, że taka rozrywka to naturalna konsekwencja popularnego hobby, jakim jest właśnie hodowla ptaków ozdobnych i śpiewających.

Od kiedy się o nim dowiedziałam, wszędzie widzę ptaki. W naszym miejscu, gdzie jemy zupkę rybną - jest klatka z szlarnikiem, u nas za domem duża klatka z bilbilami. Obok jadłodajni, gdzie wpadamy na bún thịt nướng (makaron z grillowanym mięskiem), jest ptasi sklep. Ciekawe, jak zmienia się postrzeganie świata, gdy koncentrujemy umysł na konkretnej informacji. :-)

Ciekawy filmik w temacie (wietnamski, angielskie napisy):


Więcej zdjeć:
http://chimket.com/thanh-nien-ha-noi-dua-nhau-khoe-chim-canh-67news.html
http://ngoisao.net/tin-tuc/thoi-cuoc/24h/thu-choi-chim-canh-cua-nguoi-ha-thanh-2594934.html
nazwa rozrywki po wietnamsku: chơi chim, dãi chim

3 komentarze:

  1. U mnie o wyprowadzaniu ptaków w klatkach na spacer też już kiedyś było :) http://baixiaotai.blogspot.com/2012/01/przyjaciele-od-ptaszkow.html

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...