Emilia Krywko Google+ Dlaczego gekony są fajne? | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

27 kwi 2015

Dlaczego gekony są fajne?


Thạch
sùng, czyli gekon domowy, to pożyteczny stworek, który pomaga ograniczać liczbę owadów. Przy powszechności komarów bardzo się go docenia. Te malutkie jaszczurki mają klejące łapki, które pozwalają im chodzić po ścianach i sufitach. Pod wpływem stresu zdarza im się jednak spaść.

Gekony są mięsożerne - wciągają komary, muchy, pająki, mrówki, a nawet karaluchy, ograniczeniem jest wielkość (coby się do pyszczka zmieściło). Ponieważ zdarza im się dobrać do niedokładnie zamkniętego jedzenia czy wody, a do tego kupają, gdzie im się podoba, niektórzy ludzie za nimi nie przepadają. Wg moich spostrzeżeń starają się załatwiać w jedno miejsce, ale co się sprzątnie, to wybierają nowe. ;)
Jak toto wygląda? Maleńkie - kolorystyka od jasnych blado przezroczystych białawych, przez lekko zielonkawe po brązowe. Rozmiary dorosłych wg wikipedii od 7,5 do 15 cm. Dla formalności - n
a południu nazywa się je thằn lằn (głupie, bo to znaczy jaszczurka).


rozmiar gekona domowego - porównanie do kartki A4
prawa autorskie do rysunku należą się jakiemuś, prawdopodobnie rosyjskiemu dziecku, zajmującemu nasze mieszkanko wcześniej ;)

Najbardziej aktywne są w nocy, ale nie tylko. Na początku, gdy się wprowadziliśmy, gekony bały się nas i wychodziły tylko przy wyłączonym świetle. Po poczytaniu porad na stronach poświęconych hodowli innych gekonów zaczęliśmy do nich mówić, żeby nauczyły się kojarzyć głos z człowiekiem. O dziwo, podziałało i coraz częściej kręcą się w naszym pobliżu, a czasami nawet nie chce im się za bardzo uciekać, jeśli przyłapiemy je na myszkowaniu w śmieciach czy na stole, jak na filmiku niżej. Nie mają też oporów, żeby przy nas polować.
Oficjalnie po wietnamsku odgłos wydawany przez gekona to: "chách chách" (ciak ciak). Jak to brzmi? Tak -> nagranie odgłosu wydawanego przez gekona

Pamiętajcie, żeby nie łapać gekonów na siłę, bo wtedy gubią ogony. A chociaż ogon odrasta, to jest słabszy i nie można go drugi raz odrzucić, więc taki stworek ma trudniejsze życie. Jaszczurki są terytorialne i nie raz można zobaczyć, jak ze sobą walczą, więc po co je osłabiać. W dodatku istnieją też drapieżniki, zagrażające ich bezpieczeństwu. Na przykład nasze mają ostatnio pogromcę w postaci kotki sąsiadów, która lubi na nie polować.

2 komentarze:

  1. uwielbiam gekony, myśmy też kiedyś mieli jednego w Kunmingu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tylko jednego? czyli nie macie raczej problemów z komarami?

      Usuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...