Emilia Krywko Google+ Co w Wietnamie piszczy? #3 | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

1 lut 2015

Co w Wietnamie piszczy? #3

W ostatnim tygodniu:
W niedzielę zapoczątkowano prace nad mostem Bach Dang, który połączy północne prowincje Hai Phong i Quang Ninh. Dzięki tej budowie dystans między Halong a Hanoi ma się zmniejszyć ze 180 do 130 km. Most będzie kompletny już w 2016 roku.

Po 20 latach od nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Wietnamem a Stanami Zjednoczonymi w poniedziałek w Hanoi odbyła się konferencja nt. relacji pomiędzy dwoma państwami. Podczas wydarzenia dyskutowano o dotychczasowych doświadczeniach, ale także o możliwościach na następne 20 lat.

W Hajfongu rozpoczął działalność Międzynarodowy Szpital Ogólny (http://hih.vn). Jest to najbardziej nowoczesna placówka na północnym wybrzeżu. Mieści się w 21-piętrowym budynku o powierzchni ok. 10.000 m2.

Zatrzymano ciężarówkę z trzema tonami żywych kotów szmuglowanych z Chin do Wietnamu. Miały zostać zjedzone.
Zgodnie z wietnamskimi przepisami zwierzęta powinny zostać “zutylizowane” - jak każdy nielegalnie przewożony towar. Na razie nie jest jeszcze jasne, jaka decyzja zostanie podjęta ostatecznie w tym przypadku.

Czterech wojskowych zginęło w wypadku śmigłowca UH-1 "Huey", który rozbił się w dystrykcie Binh Chanh, niedługo po wystartowaniu z lotniska Tan Son Nhat. Załoga nie miała dość czasu, by poradzić sobie z awarią systemu kontroli.

Zamknięto dwie budki z jedzeniem Bamboo Cafe & Fastfood na lotnisku Noi Bai (Hanoi). Dodatkowo właściciel ma zapłacić karę 8 milionów dongów (~373$) po tym, jak wykryto sprzedaż wegetariańskiej zupki instant w zawyżonej cenie 100.000 dongów (~4,66$).

Około 300 handlarzy protestowało w Nha Trangu w obronie rynku: Chợ Đầm. Targowisko, w całości oddane do użytku w 1976 r., jest rozpoznawanym punktem miasta, jednak władze postanowiły zburzyć stare budynki i na ich miejscu postawić nowe. Ich budowa ma być ukończona do 2020 r.

Miasto Ho Chi Minha znalazło się na 48 z 50 pozycji rankingu najbezpieczniejszych miast świata czasopisma The Economist. Według informacji Komitetu Ludowego miasto w styczniu 2015 przyjęło 412.000 turystów.

W tym tygodniu przypadła 65 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych na linii Wietnam-Rosja. Świętowano zarówno w Moskwie, jak i w Hanoi, podkreślając dotychczasową współpracę obu państw. Z tej okazji ponad 120 zdjęć i innych eksponatów można oglądać w Muzeum Ho Chi Minha w Hanoi na wystawie tematycznej poświęconej przyjaźni wietnamsko-rosyjskiej (do 6 lutego).

Od maja 2014 roku zakazano pobierania żółci od trzymanych w niewoli niedźwiedzi. Fermy niedźwiedzi stały się nieopłacalne, co doprowadziło do zaniedbań w opiece nad zwierzętami. Obecnie władze radzą sobie z kilkoma przypadkami gospodarstw, gdzie liczba niedźwiedzi od zeszłego roku zmniejszyła się o połowę. Ministerstwo rolnictwa, aby chronić zagrożone zwierzęta, nakazało przekazanie ich do ośrodka prowadzonego przez Animals Asia Foundation.

Wietnamski wicepremier i minister spraw zagranicznych Pham Binh Minh odbył wizytę na Filipinach. Podczas rozmów na temat partnerstwa strategicznego pomiędzy krajami zwrócono uwagę na dwustronne relacje w zakresie polityki, handlu, inwestycji, rybołóstwa, bezpieczeństwa i spraw na morzu; zgodzono się także co do wspólnej polityki i zacieśnienia współpracy w dwóch ostatnich punktach.

Premier zatwierdził projekt budowy narodowego parku dzikiej przyrody. Obiekt zajmie 1,155 hektarów północnej prowincji Ninh Binh, 71,2 % finansowania pochodzić będzie z prywatnych inwestycji (całość szacowana jest na 7,368 bilionów dongów ~345 milionów dolarów). W rezerwacie ma się znaleźć 250 gatunków zwierząt.

4 komentarze:

 1. No i co będzie z tymi kotami, 3 tony to jakieś 250-300 kotów, chyba ich wszystkich nie zabiją. Smutne to :-(.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłam znaleźć informacji. Zastanawiam się, czy będzie podana publicznie.

   Usuń
 2. Wietnamczycy jedzą koty?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno zrobiła się ostatnio moda na jedzenie kotów, co wkurza też lokalsów, bo muszą pilnować swoich zwierząt. Na szczęście tylko w niektórych regionach (najbardziej w Thái Bình), w wielu miejscach uważa się, że jedzenie kotów przynosi pecha. Czysto teoretycznie łapanie kotów i sprzedaż ich mięsa są w Wietnamie zakazane od 1998.

   Usuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...