Emilia Krywko Google+ Co w Wietnamie piszczy? #1 | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

17 sty 2015

Co w Wietnamie piszczy? #1

Start kolejnej serii! Od dzisiaj w każdą sobotę możesz przeczytać skrót wiadomości z Wietnamu z poprzedniego tygodnia. Nowinek sporo, więc czym prędzej zaczynam:

Planowana zmiana numerów kierunkowych w 59 z 63 prowincji i miast wydzielonych Wietnamu przeraża biznesmenów. Do tej pory numery kierunkowe zawierały od 1 do 3 cyfr. Reforma ma je ujednolicić, zapobiegając potencjalnym pomyłkom. Jednak informacja została podana dopiero teraz, podczas gdy nowe numery telefonów obowiązywać będą już od 1 marca. Jako że luty to czas świąteczny w związku ze świętem Tết, nie zostało dużo czasu na dodrukowanie wizytówek i poinformowanie wszystkich kontrahentów o nowych danych kontaktowych.

Niedźwiedź, który w ten poniedziałek na przedmieściach miasta Ho Chi Minha odgryzł ramię trzylatkowi, był trzymany nielegalnie. Chociaż od 1992 pozyskiwanie żółci z niedźwiedzi jest zakazane, to dozwolone jest hodowanie ich jako zwierząt domowych. Podobno obecnie w Wietnamie pozostaje w niewoli 2000 tych drapieżników

Dobra wiadomość dla miłośników plakatów propagandowych - do 19 listopada w hanojskim Muzeum Sztuk Pięknych do obejrzenia jest wystawa zawierająca prywatną kolekcję Dominica Scrivena. Jest to, bagatela, 70 plakatów i 33 znaczki - w duchu rewolucji!

W kwietniu rozpocznie się budowa Muzeum Wysp Paracelskich. Wystawiając artefakty i dokumenty  związane z wietnamską historią na wyspach, władze Wietnamu chcą podkreślić swoje zwierzchnictwo nad spornymi terenami. Obiekt ma powstać w Danangu i zająć powierzchnię 1249 m².

Od listopada w Danangu złapano szesnaście gołębi z wymalowanymi chińskimi znakami na skrzydłach. Policja zaprzecza podejrzeniom internautów jakoby były to ptaki szpiegowskie. Są to zwierzęta wyścigowe, a podpisy na ich skrzydłach to oznaczenie numeru rejestracyjnego i przynależności klubowej.

Po pomalowaniu blisko 200 m² fasady poczty głównej w Mieście Ho Chi Minha wstrzymano prace. Jaskrawo żółty kolor wzbudzał niezadowolenie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, dlatego postanowiono spróbować innej barwy farby. Szef inwestycji Lê Kiêm Hòa tłumaczy, że ponieważ budynek nie jest uznany za zabytek, nie konsultowano remontu z urzędnikami miejskimi, ani ekspertami.

W Mieście Ho Chi Minha zatrzymano szajkę zajmującą się fałszowaniem dyplomów. Aresztowano 13 osób, a w ich domach odnaleziono wiele podrobionych pieczęci oraz dokumentów: dyplomów ukończenia studiów magisterskich i doktoranckich. Tego typu świadectwa można było nabyć za kwotę 5-9 mln. VND (231-417$).

Chiński obywatel,  Zhao Li Qun (44) skazany na 8 lat więzienia za handel matrymonialny wietnamskimi kobietami, jego wspólnicy Pham Thi Thu Linh (26) i Luu Vi Tan (54) zostali ukarani odpowiednio sześcioma i dwoma latami więzienia. Grupa zaaranżowała osiem małżeństw. Za każdą znalezioną narzeczoną pobierano opłatę około 30,000 juanów (4,840$). Wpadli, gdy na jednej z kobiet, która postanowiła wrócić do Wietnamu wymogli opłatę 120 mln VND (~5640$), grożąc, że jeśli nie zapłaci, sprzedają ją jako prostytutkę.

Wietnam i Wielka Brytania planują w 2015 roku rozwijać wzajemną współpracę obronną: przede wszystkim w przemyśle i na morzu. Planowane są wzajemne wizyty delegacji wyższego stopnia, które będą dyskutować o szczegółach współpracy w kluczowych dziedzinach: odnoszących się do Morza Wschodniego (wietnamskie określenie Morza Południowochińskiego), utrzymania pokoju i inicjatyw ASEAN-u.

W czwartek rozpoczęła się budowa drugiej linii metra w Mieście Ho Chi Minha, wycenianej na 1.3 miliarda dolarów. Pierwsza faza projektu ma zostać ukończona w 480 dni i kosztować 173 miliardy VND (8.1 mln dolarów). Całość linii o długości ok. 20 km będzie obejmować 11 stacji i ma być w stanie obsłużyć 80.000 pasażerów na godzinę. Według planów prace nad budową tej linii metra zakończą się w 2020 roku.

Amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji urządzeń wykorzystujących energię nuklearną, Westinghouse Electric Company i Wietnamski Instytut Energii Atomowejj (Vinatom) podpisały porozumienie w sprawie szkolenia wietnamskich ekspertów jądrowych. Westinghouse zapewni im stypendia studenckie na Uniwersytecie Karoliny Południowej. Cztery osoby rozpoczną naukę jeszcze w tym roku.

Vietnam Airlines będą latać z Hanoi i Miasta Ho Chi Minha do Londynu pięć razy w tygodniu (czyli o jeden raz więcej niż dotychczas). Zmiana ma wejść w życie w marcu, razem z przeniesieniem operacji z lotniska Gatwick na Heathrow. W przyszłym roku planuje się loty codzienne.

W Sajgonie temperatura spadła do 18 stopni Celsjusza. W mieście, gdzie zwykle jest około 30 stopni tak niska temperatura spowodowała wśród mieszkańców falę problemów z układem oddechowym. Liczba przyjęć w szpitalach znacząco wzrosła w porównaniu do najzimniejszych okresów w roku.

Wietnamski premier Nguyễn Tấn Dũng oznajmił, że dziesiątki milionów ludzi mają dostęp do mediów społecznościowych, np. Facebooka, dlatego oficjalne informacje rządowe powinny być publikowane w tego typu serwisach. Dodał także, że rząd powinien wykorzystywać nowe technologie w swoich działaniach, by oszczędzić czas i pieniądze, ale także zbudować większe zaufanie u obywateli.

Czwartkowa awaria głównego rurociągu doprowadzającego uzdatnioną wodę do Hanoi na dwanaście godzin odcięła dostęp do czystej wody 70000 gospodarstw domowych na terenie stolicy. Wcześniej rurociąg ten był uszkodzony już dziewięciokrotnie w ciągu ostatnich 35 miesięcy.

Po uszkodzeniu podmorskiego światłowodu przez łódź podwodną Internet wciąż działa wolno, jednak dostawcy internetu oficjalnie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności względem użytkowników. Prace naprawcze mają zakończyć się dopiero 23 stycznia, ale wygląda na to, że nici z ewentualnych odszkodowań.

W 2014 roku w Wietnamie sprzedano 157810 samochodów - według Wietnamskiego Związku Producentów Samochodów jest to najwyższy wynik od 2009 roku.

Wietnamski i indyjski wiceministrowie obrony: Nguyễn Chí Vịnh oraz  Shri Mathur ustalili, że oba państwa zacieśnią swoją współpracę w tej dziedzinie. Strony zgodziły się, bo dalej rozwijać projekt ośrodka technologii informacyjnych, języków obcych i informatyki. Jednostka ma zacząć działać w tym roku, powstanie na terenie środkowego Wietnamu dzięki indyjskiemu finansowaniu. Zaznaczono także postęp we wdrażaniu kredytu wartego 100 milionów dolarów, jaki Indie zaoferowały Wietnamowi na rzecz budowy statków dla sił morskich tego państwa.

3 komentarze:

 1. Mam nadzieje że ten spadek temperatury to tylko chwilowy i niedługo wszystko wróci do normy. Fajny pomysł z tymi informacjami :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękować. :-) Myślę, że już będzie lepiej z temperaturą - po przyjeździe z Polski i tak będzie Wam ciepło! :D

   Usuń
 2. Genialny pomysł, trzymam kciuki za kontynuację

  OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...