Emilia Krywko Google+ Pieniądze na ślub? Jak najbardziej! | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

20 wrz 2014

Pieniądze na ślub? Jak najbardziej!

Zbliża się wesele w rodzinie, więc pytanie staje się aktualne: Co podarować, gdy jesteśmy zaproszeni na ślub/wesele?

Najbardziej tradycyjną opcją są pieniądze i biżuteria, ale pieniądze są bezpieczniejsze, choć i w ich przypadku należy przestrzegać kilku zasad:

  1. Czerwona koperta – jeśli macie możliwość, kupcie typowo weselną, jeśli nie – po prostu czerwoną. Pamiętajcie – nasza standardowa, biała na wietnamskim weselu może być przez tradycjonalistów odebrana jako zły omen. Biały to kolor żałoby.
  2. Wystrzegaj się cyfry 4. Nominał i seria ma znaczenie! Podobnie jak w Chinach – w czasie takich tradycyjnych ceremonii jak zaślubiny czwórka kojarzona jest ze śmiercią. Za to mile widziana jest ósemka. Idealnie gdyby występowała nie tylko w kwocie, ale i w serii banknotów.
  3. Pieniądze powinny być nowe, niezużyte. W jak największym nominale. Świadczy to o dbałości i dobrych intencjach ofiarowującego. 
  4. Możesz dołączyć kartkę z życzeniami. Nie ma przeciwwskazań.;)
  5. Kwota? Jak w Polsce – żeby przynajmniej zwróciła koszt Twojego posiłku. W zależności od miejsca i relacji, jakie łączą Cię z państwem młodym waha się bardzo znacząco, ale według mnie 500.000 VND (ok. 80 zł) od gościa z Polski to absolutne minimum  – chyba że jesteś przymierającym głodem studentem, wtedy 200.000 ujdzie).

tradycyjne kopertki
źródło: flickr.com autor: Brian Jeffery Beggerly

Coraz częściej akceptowane są też inne podarki, ale najlepiej, żeby miały wymiar praktyczny – może to być element wyposażenia, AGD itp. Upewnij się tylk,o czy w danej rodzinie nie jest to źle widziane. Podobnie jak w niektórych środowiskach w Polsce nie do przyjęcia są noże i inne ostre przedmioty.

Jako obcokrajowiec możesz też dać jakiś inny prezent. Może coś typowo polskiego?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...