Emilia Krywko Google+ W 80 blogów dookoła świata: Edukacja w Wietnamie - Giáo dục Việt Nam | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

25 sie 2014

W 80 blogów dookoła świata: Edukacja w Wietnamie - Giáo dục Việt Nam


9 faktów na temat wietnamskiej edukacji

1.

Pierwszy uniwersytet Quốc Tử Giám założono w roku 1076 - mieścił się w Świątyni Literatury, Văn Miếu. 
Obecnie jest to jedna z popularnych atrakcji turystycznych w Hanoi. Na tablicach umieszczonych na grzbietach kamiennych żółwi wyryte są nazwiska i miejsca urodzenia 1307 osób, którym w latach 1442 - 1779 udało się zdać królewski egzamin i zdobyć tytuł doktora nauk.

Co roku przed egzaminami świątynia, poświęcona Konfucjuszowi, jest pełna młodych ludzi, którzy modlą się o pomyślność w nauce i pozytywne wyniki.

2.

Rok szkolny rozpoczyna się na przełomie sierpnia/września i trwa do maja. Do szkoły chodzi się od poniedziałku do soboty, często na dwie zmiany. W państwowych szkołach liczba uczniów w klasie zwykle przekracza 30. We wszystkich szkołach obowiązują ferie podczas święta Tết, jest to jednocześnie przerwa międzysemestralna. Poza tym dni wolne występują różnie - niekiedy w zależności od obchodzonych świąt, np. uczniowie niektórych szkół odpoczywają w Boże Narodzenie, a innych nie.
pierwszy dzień szkoły
autor: Khoi Tran źródło: flickr.com


3.

System edukacji obejmuje 12 klas wykształcenia podstawowego i średniego, a po nich różne rodzaje wykształcenia wyższego.
Poziom*/klasa Wiek Przedmioty/Uwagi
przedszkole
trường mầm non


Podział na grupy różni się pomiędzy placówkami. Istnieją też grupy żłobkowe. Przedszkola nie są obowiązkowe, choć planuje się zmiany w tym zakresie dla 4-5 latków.
szkoła podstawowa
trường tiểu học


1 6-7

j. wietnamski, matematyka, przyroda i społeczeństwo


muzyka, sztuka, etyka, w-f, informatyka (do wyboru). Nauka języka angielskiego zaczyna się zwykle od 3 klasy, ale w niektórych szkołach szybciej, nawet od 1 klasy.
2 7-8
3 8-9
4 9-10 nauka, historia, geografia
5 10-11
gimnazjum
trung học cơ sở
Na tym etapie można wybrać dwuletnie szkolenie zawodowe, rezygnując z dalszej edukacji ogólnej.
6 11–12 matematyka, fizyka, chemia (8-9), biologia, technologia, literatura, historia, geografia, edukacja obywatelska, język obcy (angielski, francuski, rosyjski, chiński, japoński), w-f, muzyka, sztuka, informatyka. + zajęcia dodatkowe
7 12-13
8 13–14
9 14-15
szkoła średnia
trung học phổ thông

Uczniowie przystępują do egzaminu wstępnego.
Podobnie jak w Polsce istnieje kilka typów szkół średnich.
10 15–16 jw., poza muzyką i sztuką + poradnictwo zawodowe i dodatkowe szkolenia
11 16–17
12 17–18
*Tłumaczenie poziomów jest na zasadzie polskich odpowiedników, niewiele ma wspólnego z dosłownym przekładem.;)

4.

W wielu szkołach obowiązują mundurki. Często w ramach mundurku służy wietnamski strój narodowy áo dài w wybranej barwie.
autor: Lucas Jans źródło: flickr.com 

autor: Khoi Tran źródło: flickr.com

autor: Rose Trinh źródło: flickr.com


5.

Po liceum uczniowie zdają egzamin końcowy podobny do naszej matury, ale tak jak i przed reformami polskiego szkolnictwa - matura w większości przypadków nie ma znaczenia podczas rekrutacji na studia. Testy mają miejsce na przełomie maja i czerwca i obejmują 6 przedmiotów: literaturę, matematykę, a pozostałe cztery - co roku inne. Z każdego z przedmiotów można uzyskać 10 punktów. Aby zdać egzamin i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, trzeba uzyskać przynajmniej 30 punktów, i nie mieć 0 z żadnego z poszczególnych testów. Dopiero po zdaniu tej 'matury', można podejść do egzaminu wstępnego do szkoły wyższej.


6.

Egzamin wstępny na studia obejmuje 3 przedmioty. Kandydaci wybierają zestaw trzech testów spośród ustalonych z góry grup. Oto przykładowe z nich:
A: Matematyka, Fizyka, Chemia
B: Matematyka, Biologia, Chemia
C: Literatura, Historia, Geografia
D: Literatura, Język obcy, Matematyka
Część testów ma charakter opisowy, część to testy wyboru. Na studia dostaje się około 20% przystępujących do egzaminów.


7.

Wśród tych, którzy mogą sobie na to pozwolić, bardzo popularne są dodatkowe zajęcia. Placówki oferujące korepetycje, także z języka angielskiego wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Wielu ludzi z Zachodu uczy w szkołach językowych, także gdy nie mają ku temu odpowiednich kompetencji. Niestety wielu Wietnamczyków przy zatrudnaniu nauczyciela wciąż kieruje się zasadą: "biały = zna się angielski".
Dzieci wchodzą do szkoły językowej, a rodzice stłoczeni czekają przed wejściem.


8.

W Wietnamie istnieją państwowe szkoły dla wybitnie uzdolnionych uczniów, często wyspecjalizowane w jakiejś konkretnej dziedzinie, np. Trường Trung học Phổ thông Chuyên w Hanoi - założona specjalnie z myślą o uzdolnionych matematycznie, a z czasem otworzyła swoje podwoje także dla uczniów wyróżniających się w osiągnięciach w innych naukach ścisłych.

9.

Umiejętność pisania i czytania posiada 93,4% ludności Wietnamu (95,4% brzydszej części i 91,4% tej ładniejszej). Dla porównania u sąsiadów: 95.1% Chiny, 73,9% Kambodża, 72,7% Laos. Mimo obowiązku szkolnego, nie wszyscy rodzice z mniejszości etnicznych i narodowych posyłają dzieci do szkół - jest to jeden z większych problemów edukacyjnych.

szkoła w wiosce Cat Cat, okolice Sapa
autor: Kirk Siang źródło: flickr.com

Bonus - dziecięca piosenka pt. "Pierwszy dzień w szkole" ;)


Jak wygląda edukacja na świecie? Przeczytaj inne posty z cyklu W 80 blogów dookoła świata

Francja:
Français-mon-amourWe francuskiej szkole

Holandia:
Język holenderski - pół żartem, pół serio: Edukacja w Holandii 

Niemcy:
Blog o języku niemieckim: Edukacja w Niemczech

Rosja: 
Rosyjskie śniadanieSystem szkolnictwa w Rosji 

Szwajcaria:
Szwajcarskie Blabliblu: Szwajcarska szkoła

Szwecja:
Talar du svenska?: Jak wybrać szkołę w Szwecji

Wielka Brytania:
Learn English Śpiewająco: ABC brytyjskiej szkoły 
English-Nook: Co nieco o szkole w UK

9 komentarzy:

 1. Z ciekawością przeczytałam o wietnamskiej szkole - jestem zaskoczona, że juz po 5.klasie można zacząć "zawodówkę".
  Swoja drogą, ciekawy pomysł na strukturę posta - 9 faktów na temat - skorzystam kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto tylko może, nie korzysta z tej opcji. Myślę, że jest przeznaczona bardziej dla dzieci z biedniejszych regionów, które potrzebują jak najszybciej zacząć pracę. Jeśli chodzi o szkoły średnie, to poległam w tłumaczeniu, bo obok klasycznego liceum ogólnokształcącego jest też kilka typów szkół zawodowych, kursów itp.

   Podobno taka struktura bardziej skłania do czytania, a tutaj uciekłam się do niej, przede wszystkim dlatego że temat okazał się dla mnie dość trudny i musiałam to sobie jakoś sprawnie poukładać. :-)

   Usuń
 2. Wprawdzie nie wiem, jak to wygląda w Polsce, ale zdziwiło mnie, że tylko 20% zdających egzamin wstępny dostaje się na studia. Mam wrażenie, że u nas jednak jest lepiej... Muszę to "zgooglać" w wolnej chwili ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko tak strasznie brzmi w %, ale przekłada się na ok. 300.000 osób zaczynających studia co roku, do tego sporo studiuje też za granicą i są też inne szkoły 'policealne', koledże itp., poza uniwersytetami.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy tekst, Pani Emilio. I pomysł na "wypunktowanie" świetny. Gdyby ktoś chciał rozwinąć sobie nieco punkt nr 1, polecam tekst o światyni Văn Miếu na stronie http://www.abcwietnam.pl/hanoi-swiatynie/hanoi-swiatynia-literatury.html , który kiedyś napisałem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że Wietnam ma tak długą historię uniwersytecką :) Również przyłączę się do zachwytów nad formą przedstawienia treści :)

  OdpowiedzUsuń
 5. SZOK! Pierwszy uniwersytet starszy o wiele od polskiego. A jednak te 20% dostających się na studia to wydaje się tak niewiele biorąc pod uwagę Polskę i naszą maturę na 30% i prywatne uczelnie z Wólki Koziej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się ta ostra selekcja przy rekrutacji na uniwersytet. A wietnamskie dzieci są prześliczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przesłodkie są! Czasami, jak chcę sobie poprawić humor, to zaglądam na: http://www.saonhi.vn/ - coś w stylu wietnamskiego, dziecięcego odpowiednika fotka.pl ;)

   Usuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...