Emilia Krywko Google+ Hội An - miasto krawców | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

9 lip 2014

Hội An - miasto krawców

Tak się skończyła próba
zrobienia zdjęcia sukience.
Wietnam zawsze kojarzył mi się z szyciem ubrań. Może dlatego że moja mama właśnie stamtąd przywoziła garderobę? Ze względu na swoje niewielkie wymiary w Polsce zawsze miała problem z zakupami... Kiedy pierwszy raz jako osoba dorosła odwiedziłam Wietnam, skorzystałam z usług krawcowych dwukrotnie, ale dopiero ostatnio w pełni doceniłam wietnamskie krawiectwo.

Podczas pobytu w Hội An uwierzyłam zapewnieniom, że to najlepsze miejsce, by uszyć sobie nowy strój i dałam się ponieść. Nie żałuję. Kupiłam kilka ubrań, które wciąż mi służą. A na przykład za skrojoną na miarę elegancką, czarną sukienkę zapłaciłam 400.000 VND, czyli ok. 60 zł – pełna cena, z wliczonym materiałem dobrej jakości. Jestem przekonana, że da się nawet taniej.

Skorzystałam z usług trzech różnych zakładów, w tym jednego z bardziej popularnych na targowisku Hội An: N Forty One. Jego zaletą jest to, że większość ubrań szyją na miejscu (ze sklepików zlecają pracę na zewnątrz), ale ceny wyższe i mniej sympatyczne targowanie, do tego ogromny przemiał i duży ruch, co oznacza na przykład mało komfortowe warunki przymiarki.

Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu zakład, którego wizytówkę możecie zobaczyć niżej.
Dużo cierpliwości do klienta, panie chętnie rozmawiały ze mną po wietnamsku. Wybór wystawionych ubrań taki nieco mniej turystyczny, a bardziej klasyczny. Chociaż wiadomo – w większości miejsc uszyją Ci to, czego zapragniesz.

ZAPLANUJ, CZEGO OCZEKUJESZ
Już teraz możesz zacząć zbierać wycinki ze zdjęciami ubrań, które chciałbyś w przyszłości posiadać. Wystarczy, że pokażesz, czego chcesz, a zręczna krawcowa stworzy Twój wymarzony strój. Naprawdę od lat jestem pod wrażeniem wietnamskiego krawiectwa...

UWAŻAJ
Nie daj się 'zwariować'. Gdy wejdziesz do działu z materiałami na targowisku, zostaniesz otoczony przez bandę Wietnamek, z których każda będzie próbowała przekonać Cię do swoich usług. Musisz wiedzieć, czego chcesz, ile możesz zapłacić i trzymać się swoich warunków. Targowanie to konieczność, ale można też czerpać z niego obopólną przyjemność. :-)A jak się dogadać z krawcową? Przeczytaj: słówka, które przydadzą Ci się podczas rozmowy z krawcem.2 komentarze:

  1. Kupowanie w takich miejscach i targowanie się przeraża mnie, nie potrafię się targować:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Och, takie tkaniny.....Czuję, że mogłabym tam się zatracić :)

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...