Emilia Krywko Google+ 5 wietnamskich filmów, które warto obejrzeć | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

25 lip 2014

5 wietnamskich filmów, które warto obejrzeć

To jest post z cyklu W 80 blogów dookoła świata.

Kiedy zaczynałam studia, możliwość obejrzenia wietnamskiego filmu – to było coś! Szukaliśmy w sieci, przegrywaliśmy, wałkowaliśmy ciągle te same tytuły. Potem, w czasie stypendium, kupowaliśmy płyty VCD w wietnamskich sklepikach. A teraz widzę, że wszystkie filmy, o których piszę są dostępne w całości (z napisami!) na youtube.com. Korzystajcie z tego! :)

Oto lista 5 filmów – klasyków, które według mnie warto poznać, jeśli interesujesz się Wietnamem. Wybór czysto subiektywny.

1.
Áo lụa Hà Đông (The White Silk Dress) - 2006


Mój osobisty faworyt na tej liście. Lata 50. Dần i Gù uciekają od swoich panów. Osiadają w Hội An i zakładają rodzinę, ale wciąż muszą się borykać z przeciwnościami losu. Opowieść o ciężkich czasach, biedzie, poświęceniu, do jakiego gotowa jest matka dla swoich dzieci. Jaką rolę pełni białe áo dài, co symbolizuje? Historia wzruszająca, bolesna, ale też dająca nadzieję. Pokazuje siłę woli i ducha wietnamskich kobiet nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Film zdobył nagrody publiczności na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych: Busan (2006) i Fukuoka (2007), a także Złotego Koguta 2007 za najlepszą zagraniczną produkcję.




2. 

Lata 40., wieś, powódź – woda jest wszędzie, brakuje pożywienia dla bydła. Młody chłopak, Kim zostaje wysłany z dwoma bawołami, aby poszukać pastwisk dla umierających z głodu zwierząt. Wyrusza w drogę, przyłączając się do innych poganiaczy. Dojrzewanie i odkrywanie rodzinnych tajemnic w niełatwych okolicznościach. Nie sprzyja mu ani klimat, ani sytuacja społeczna. Jak przeżyć i być wolnym?

Film wielkokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Amiens 2004, Azjatycko-Pacyficzny Festiwal Filmowy 2005, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago 2004.



3.


Zasługuje na uwagę ze względu na piękne krajobrazy. Akcja toczy się w górach, a główna bohaterka pochodzi z ludu Hmongów, jednej z bardziej znaczących mniejszości zamieszkujących Wietnam. Pao, gdy była małą dziewczynką, została opuszczona przez matkę. Jednak po śmierci macochy postanowiła odszukać kobietę, która ją urodziła. Dramaty, tajemnice. Czego dowie się o swojej rodzinie?




4. 



Film znany, pokazywany regularnie w polskiej telewizji. Warto obejrzeć, ale nie należy do moich ulubionych. Cenię go za atmosferę, klimat, tło (patrzcie na drugi plan!), ale sama akcja nie jest bardzo rozbudowana i nie wciąga. Wszystko toczy się dookoła życia Mai, którą poznajemy, gdy jest małą dziewczynką i właśnie rozpoczyna pracę jako służąca u starszych Państwa. Jak dalej potoczą się jej losy?

"Zapach zielonej papai" zdobył Złotą Kamerę w Cannes 1993, Cezara 1993 i został nominowany do Camerimage w 1993 i Oscara w 1994 roku.




5. 


Film tego samego reżysera, co „Zapach zielonej papai”. Saga rodzinna opowiadająca o życiu trzech sióstr. Akcja toczy się w prawie współczesnym Hanoi.;) Życiowe dylematy, typowe-nietypowe problemy ukryte za maską codzienności. Na szczególną uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa filmu.




Wycinek wietnamskiego kina, o którym dzisiaj piszę, jest specyficzny. Wszystkie filmy to różnego rodzaju dramaty, pozwalające lepiej poznać wietnamską historię i obyczajowość, ale wiele z nich zostało stworzonych przez wietnamskich emigrantów, stąd współprodukcje francuskie, amerykańskie, niemieckie. Obecnie powstaje dużo więcej komedii, humorów i romansideł, nieznacznie różniących od hollywoodzkiego kina, do jakiego przywykł polski widz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie filmy pochodzące z innych krajów warto obejrzeć, zajrzyj niżej! Zapraszam do czytania!
Francja:
Français-mon-amour: Francuskie, filmowe poczucie humoru
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim: To trzeba zobaczyć!
Uzależnienie od Francuszczyzny: 5 filmów francuskich dla wymagającego widza
Hiszpania:
Hiszpański na luzie: 5 filmów hiszpańskich, dobrych i lepszych
Holandia:
Język holenderski - pół żartem, pół serio: Holenderskie filmy 
Niemcy:
Blog o języku niemieckim: Najlepsze niemieckie filmy
Rosja:  
Rosyjskie śniadanie: Ciekawe co w kinie rosyjskim
Dagatlumaczy.pl: "5 Rosyjskich filmów"
Stany Zjednoczone:
Learn English Śpiewająco: 5 filmów amerykańskich, które warto obejrzeć 
Szwajcaria:
Szwajcarskie Blabliblu: 3 przepiękne filmy w języku szwajcarskim (czyli po niemiecku, francusku i włosku)
Szwecja:
Szwecjoblog: 5 naprawdę smutnych filmów ze Szwecji
Wielka Brytania:
Blog Szkoły Języków Obcych Shamrock 
English-Nook: 5 brytyjskich filmów wartych polecenia
Angielski dla każdego: 5 najlepszych filmów i seriali po angielsku
Włochy:
Wloskielove: 5 włoskich filmów, które wcisną cię w fotel
Studia, parla, ama...: 5 włoskich filmów, które warto obejrzeć

12 komentarzy:

  1. Bardzo fajny wpis. Lubię takie egzotyczne (dla mnie:)) kino obyczajowe, więc przypadkiem trafiłaś w mój gust :) Pozycje nr 1 i 3 szczególnie mnie zainteresowały, więc na pewno postaram się je obejrzeć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już same kolory i klimat plakatów do tych filmów mnie zachęcają. Świetnie że są dostępne na youtubie, mam nadzieje że z napisami albo dubbingiem... Poslkeigo lektora z roku na rok znosze coraz gorzej!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko znaleźć coś z polskim lektorem w sieci. Na yt widziałam wersje z angielskimi napisami.:)

      Usuń
    2. Tym lepiej, absolutnie tego lektora nie szukam!!!

      Usuń
    3. Zgadzam się z Dorotą - lektor to jakaś masakra, teraz zdecydowanie wolę ścieżkę oryginalną + napisy, nawet jeśli języka nie rozumiem ani w ząb. Z Twoich propozycji najchętniej obejrzałabym Schyłek lata i The white silk dress, fajnie, że można je znaleźć w internetach ;).

      Usuń
    4. Ja przez oglądanie azjatyckich filmów zupełnie odwykłam od lektora.;) Kiedyś po prostu nie dało się nic znaleźć, a potem tak już przywykłam i faktycznie - oryginalna ścieżka dźwiękowa przekazuje inne, bardziej autentyczne emocje. Daj znać, jak obejrzysz, jestem ciekawa, czy Ci się spodobają. :)

      Usuń
  3. Chyba zacznę od Białej Jedwabnej Sukienki - zgodnie z Twoją sugestią :) Zaciekawiły mnie Twoje propozycje, żeby tylko wakacji starczyło na obejrzenie wszystkiego... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podałam polskie nazwy przy filmach, które mają oficjalne polskie tłumaczenie. :-) W oryginale to w sumie ani biała, ani sukienka. Jedwabny strój z Ha Dong, czy jakoś tak. A po angielskich nazwach łatwiej znaleźć na yt wersję z napisami.

      Usuń
  4. Wow :) nie sądziłam, że na Twojej liście znajdę coś znajomego, a jednak ;) Oglądałam "Zapach zielonej papai", rzeczywiście oceniam jako klimatyczny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli Ci się podobał, to możesz się skusić na inne filmy Trần Anh Hùnga - Zapach zielonej papai, Rykszarz i Schyłek lata tworzą tzw. trylogię wietnamską tego reżysera.

      Usuń
  5. "Zapach zielonej papai" niedawno leciał w tv, ale nie oglądnęłam do końca (bo ani nie oglądałam od początku, ani nie była to sprzyjająca pora). Ale może wrócę. Lubię obyczajówkę więc z chęcią poszperam za tymi tytułami :)

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...