Emilia Krywko Google+ "Narody Wietnamu" - lektura na lato dla wietnamofila | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

21 cze 2014

"Narody Wietnamu" - lektura na lato dla wietnamofila


Kiedy przeczytałam, że ukazały się „Narody Wietnamu”, bardzo się ucieszyłam, bo to wyjątkowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. Jest to pierwsza książka od czasów reportaży Moniki Warneńskiej i „Dzikich Bananów” Arkadego Fiedlera, traktująca o mniejszościach tego kraju. A co jeszcze bardziej nietypowe napisana nie przez wietnamistę czy innego orientalistę, ale przez pracownika Służby Leśnej – pasjonata Wietnamu, Stanisława Kozłowskiego. Autor zainteresował się Wietnamem podczas studiów na Politechnice Warszawskiej w latach 70. Tym bardziej z ogromną ciekawością zabrałam się do lektury.„Narody Wietnamu” to małe kompendium wiedzy na temat wietnamskich mniejszości narodowych, które prostym, zrozumiałym językiem wprowadza w świat różnorodnych grup. Książka podzielona jest na 54 rozdziały, każdy z nich przedstawia informacje pogrupowane według tematów: liczba ludności, inne nazwy, lokalne grupy, język, lokalizacja, historia, wierzenia, stroje, gospodarka, zwyczaje i obyczaje, kultura i sztuka. Zważywszy na objętość książki (247 stron, bez noty redakcyjnej i spisu treści) – wiadomości te nie są wyczerpujące, ale stanowią świetny wstęp do dalszych badań nad narodami Wietnamu. 

wygląd przykładowego rozdziału

To, co mnie się szczególnie spodobało, to mapki i opisy lokalizacji – przydatne dla planujących podróż do Wietnamu. Dzięki nim dowiemy się między innym, że lud Cờ Lao można spotkać na niedzielnym targu w Đồng Văn. Mile zaskoczyły mnie także zdjęcia, których nie spodziewałam się po przeczytaniu opisu na okładce, a które w takiej publikacji są jednak niezbędne, ponieważ pozwalają choćby na lepsze poznanie różnic w sposobie ubierania poszczególnych grup. Żeby jednak nie było w samych superlatywach muszę napisać, że nieco przeszkadzały mi niedociągnięcia korektorskie: np. kilkakrotnie powtórzony błędny zapis nazwy prowincji Nghệ An. Naukowców może także zrazić brak podanych źródeł.

Podsumowując  „Narody Wietnamu” to pierwszy polski informator na temat wietnamskich mniejszości.
Dla kogo jest ta książka?

  • Dla osób, które wybierając się w podróż, chcą zagłębić się w kulturę bardziej niż przeciętny turysta.
  • Dla studentów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z etnografią wietnamską – jako wprowadzenie do tematu.
  • Dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat mieszkańców Wietnamu. 

Z przyjemnością zapoznałam się z tą pozycją i mam nadzieję, że w przyszłości ukaże się więcej tego typu publikacji. Może jednak tym razem 300 stron na temat jednej mniejszości? Tak mi się marzy, skoro nareszcie coś się ruszyło w temacie. Brawa dla pana Stanisława, a my wietnamiści brać przykład i do pracy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...