
Kiedy przeczytałam, że ukazały się „Narody Wietnamu”, bardzo się ucieszyłam, bo to wyjątkowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. Jest to pierwsza książka od czasów reportaży Moniki Warneńskiej i „Dzikich Bananów” Arkadego Fiedlera, traktująca o mniejszościach tego kraju. A co jeszcze bardziej nietypowe napisana nie przez wietnamistę czy innego orientalistę, ale przez pracownika Służby Leśnej – pasjonata Wietnamu, Stanisława Kozłowskiego. Autor zainteresował się Wietnamem podczas studiów na Politechnice Warszawskiej w latach 70. Tym bardziej z ogromną ciekawością zabrałam się do lektury.
„Narody Wietnamu” to małe kompendium wiedzy na temat wietnamskich mniejszości narodowych, które prostym, zrozumiałym językiem wprowadza w świat różnorodnych grup. Książka podzielona jest na 54 rozdziały, każdy z nich przedstawia informacje pogrupowane według tematów: liczba ludności, inne nazwy, lokalne grupy, język, lokalizacja, historia, wierzenia, stroje, gospodarka, zwyczaje i obyczaje, kultura i sztuka. Zważywszy na objętość książki (247 stron, bez noty redakcyjnej i spisu treści) – wiadomości te nie są wyczerpujące, ale stanowią świetny wstęp do dalszych badań nad narodami Wietnamu.
To, co mnie się szczególnie spodobało, to mapki i opisy lokalizacji – przydatne dla planujących podróż do Wietnamu. Dzięki nim dowiemy się między innym, że lud Cờ Lao można spotkać na niedzielnym targu w Đồng Văn. Mile zaskoczyły mnie także zdjęcia, których nie spodziewałam się po przeczytaniu opisu na okładce, a które w takiej publikacji są jednak niezbędne, ponieważ pozwalają choćby na lepsze poznanie różnic w sposobie ubierania poszczególnych grup. Żeby jednak nie było w samych superlatywach muszę napisać, że nieco przeszkadzały mi niedociągnięcia korektorskie: np. kilkakrotnie powtórzony błędny zapis nazwy prowincji Nghệ An. Naukowców może także zrazić brak podanych źródeł.
Podsumowując – „Narody Wietnamu” to pierwszy polski informator na temat wietnamskich mniejszości.
Dla kogo jest ta książka?
Dla kogo jest ta książka?
- Dla osób, które wybierając się w podróż, chcą zagłębić się w kulturę bardziej niż przeciętny turysta.
- Dla studentów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z etnografią wietnamską – jako wprowadzenie do tematu.
- Dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat mieszkańców Wietnamu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Napisz, co myślisz o tym tekście!