Emilia Krywko Google+ Przyzwoite hotele/hostele w Sajgonie/Hanoi? Jak szukać noclegów? | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

3 mar 2014

Przyzwoite hotele/hostele w Sajgonie/Hanoi? Jak szukać noclegów?

Taki punkt znalazł się na liście tematów FAQ przedwyjazdowego. Postanowiłam w końcu go uzupełnić. Oto moje subiektywne odpowiedzi na pytania pozbierane z różnych wiadomości od osób zaglądających na ten blog:

1. Czy możesz polecić jakiś hotel w... (Hanoi, Sajgonie, Sapa itd.)?

Nie bardzo. Spałam w różnych miejscach - infrastruktura hotelarska dość szybko rośnie, ewoluuje. "Dobre" hotele osiadają na laurach. Świeżynki bardzo się starają, żeby zadowolić klientów. Nikt z mojej bliskiej rodziny, ani znajomych nie prowadzi hotelu w Wietnamie, więc nie mogę żadnego miejsca polecić z czystym sercem.;-) 

2. Jak zamawiać hotele, hostele - przez Internet czy też pozostawić to opatrzności i po przybyciu do danej miejscowości szukać noclegów?

Obie opcje mają swoje zalety/wady i zależą od Twojego stylu podróżowania. Zastanów się, ile masz czasu i na ile lubisz się targować/kombinować...

Poszukiwanie hotelu przez Internet

Jeśli przyjeżdżasz na dwutygodniowy urlop, masz ścisły plan podróży i nie możesz sobie pozwolić na spędzanie czasu na miejscu na szukaniu pokoju - warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Do tego celu możesz wykorzystać wyszukiwarki hoteli, np. booking czy hrs. Wygodne jest trivago, które kompleksowo zbiera oferty z różnych serwisów tego typu. Niewątpliwą zaletą tej formy poszukiwania noclegu jest dostęp do opinii wystawionych przez gości. Pamiętaj tylko, by za każdym razem sprawdzić, czy są aktualne. Panta rei, a hotel, w którym 2 lata temu ukradli portfel turystce z Australii, mógł już 10 razy zwolnić trefną pokojówkę. Na tej samej zasadzie warto czasami wypróbować miejsce, które jeszcze nie ma wielu opinii. W zeszłym roku w ten sposób bookowałam pokój w Hue. Za 8$ dostałam jedynkę ze śniadaniem w lepszym standardzie niż wskazywał na to opis na stronie, a na koniec pan z obsługi zaniósł mi torbę do autokaru. Po prostu bardzo mu zależało na otrzymaniu pozytywnej rekomendacji.

Wietnam hotele Hue
Hue - dwójka do pojedynczego wykorzystania w hotelu Ngoc Binh
klimatyzacja, łazienka z prysznicem w wietnamskim standardzie
Jeszcze taka mała uwaga - uważaj, jeśli chcesz zrobić rezerwację przez stronę obiektu. Sprawdź najpierw ceny w systemach bookingowych, bo, głupia sprawa, ale zwykle przez nie jest taniej niż bezpośrednio.

Szukanie noclegu na miejscu

Skoro przez Internet jest tak miło i wygodnie, to dlaczego szukać na miejscu? To po prostu okazja, by zdobyć kolejne, ciekawe doświadczenie. Musisz się popytać, podogadywać, potargować - i faktycznie od czasu do czasu na miejscu można uzyskać lepszą cenę. W Da Lat za świetny standard także zapłaciłam 8$ za noc. Wystarczyło, że zadeklarowałam chęć pozostania 3 dni. Wada szukania po przyjeździe jest taka, że czasami musimy się nachodzić. W Hoi An ostatnio dopiero w czwartym z rzędu hotelu były dostępne pokoje. Przed przyjazdem poczytaj, gdzie są największe skupiska hoteli i hosteli (świetny jest przewodnik wikitravel). Jest jeszcze jeden potencjalny problem - może się okazać, że nie znajdziesz od ręki warunków, które Ci odpowiadają. Zdarza się,  po jednej nocy musisz uciekać od karaluchów. Przed zameldowaniem spróbuj zapytać kręcących się w okolicy recepcji gości, czy rekomendują pozostanie w tym obiekcie. Jak można dodatkowo zaoszczędzić na noclegu? Jeśli podróżujesz samotnie, poszukaj kogoś, kto też to robi. W zeszłym roku zdarzyło mi się szukać pokoju ze spotkanymi w openbusie Koreanką i Włochem. Raz, że potrzebowaliśmy dwóch pokojów - a to już niezły start w negocjacjach, dwa - z Eom dzieliłyśmy dwójkę, więc koszt noclegu spadł mi do 5$ za noc. Ale takie kombinowanie nie jest dla każdego, więc jeśli wolisz mieć spokojną głowę - wybierz opcję z rezerwacją online. 

nocleg w Dalat
Dalat - Les  Sapins 60. Śliczny pokój, przeczysto, łazienka ponad standard...

3. Czy w Wietnamie działa couchsurfing?

Sama nigdy nie korzystałam. Od znajomych i przygodnie spotkanych turystów słyszałam, że w Hanoi i HCMC działa. Byłam też na imprezie hanojskiej grupy (do Facebooka tu). Jest dość silna - spotkania odbywają się zwykle co tydzień. Jeśli masz czas - zajrzyj. Kręci się tam wielu Wietnamczyków z niezłym angielskim, którzy chętnie pokażą Ci miasto. W innych miejscowościach raczej kiepsko - mało hostów, słaby odzew, a jak już, to chętniej ktoś podzieli się towarzystwem przy piwie niż miejscem na podłodze. Podejrzewam, że sytuacja powoli się zmienia, więc warto zawsze zajrzeć na couchsurfingową stronę danej miejscowości - zobaczyć, jak wyglądają ostatnie rozmowy i czy ludzie są aktywni.

4. Jak znaleźć homestay?

Poza couchsurfingiem... niełatwo jest znaleźć prawdziwy homestay. A szkoda, bo jest to świetna okazja do poznania codziennych zwyczajów, posmakowania autentycznej kuchni itp., ale nie każdy potrafi wzbudzić takie zaufanie, żeby zostać przygarniętym na nocleg do miejscowej rodziny. W sieci natrafisz głównie oferty przygotowane przez agencje turystyczne albo przydomowe hostele... Dlatego też to, czy uda Ci się naprawdę przenocować w wietnamskim domu, zależy od Twojej umiejętności zjednywania sobie ludzi i zdobywania przyjaciół.  I pytanie - czy na pewno tego chcesz? Interesujący wątek na ten temat tutaj. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się spróbować - po prostu nawiązuj kontakty, dużo rozmawiaj i pytaj. A może wietnamscy znajomi z Polski zarekomendują Cię krewnym w Wietnamie? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...