Emilia Krywko Google+ Sajgoński? przerywnik | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

1 lut 2013

Sajgoński? przerywnik

Wypasiony, biały kot z rudą plamką przemyka pomiędzy nogami restauracyjnych gości. Zamawiam zupę z kurczakiem, myśląc, że tamte kocię nie miało szansy dożyć takiego wieku i wypasu.

Hoiańskie kocię. Małe i białe, na trzęsących łapkach. Przebiegło przede mną i Elio, gdy jedliśmy lunch na tamtejszym rynku.

Kilkanaście godzin później, w środku nocy, ściągnęło nas na rynek przeraźliwe miauczenie. Z nosami między kratami wypatrzyliśmy malucha, jak chwiejnie stoi na straganie, podczas gdy dookoła przebiegają szczury, większe od niego.

- Czy możemy coś zrobić?
- A co powinniśmy? Nie możemy uratować każdego kocięcia. Jest za małe. Nigdzie nie ma jego matki. Popatrz na nie - choruje, nie dożyje ranka.

Odchodzimy. Kawałek dalej dochodzą nas krzyki innego kociaka.

Kilkanaście dni później dostanę maila:
Dzisiaj zaryzykowałem wybranie się na rynek. Jest mały, ale bardzo żywy, zupełnie inny niż w nocy: wczoraj nawet nie zauważyłem, że tam JEST rynek. Prawdopodobnie z powodu braku świateł i zdesperowanych kociąt, tak przypuszczam.

Ciężko zapomnieć obrazek małego, białego nieszczęścia.

Patrzę, jak chłopak z obsługi lekko kopie przebiegającego, wypasionego z rudą. Ten, nawet bez miauknięcia, zmyka, ale wiem, że za chwilę znowu będzie ocierał się o nogi jedzących. Widzę go tu codziennie.

Przeznaczenie macza palce we wszystkim i nie da się liczyć na równość i sprawiedliwość.

1 komentarz:

  1. nie podoba mi się ten świat, nie podoba mi się okrucieństwo człowieka, nie umiem pogodzić się z tym, że mniejszy walczy z większym. Nie podoba mi się, ale trzymam kciuki za te wszystkie białe, rude , bure i inne futrzaste, które sobie radzą i żyją. Podziwiam je

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...