Emilia Krywko Google+ Pisarka którą wszyscy wietnamofile na pewno znają - Monika Warneńska | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

4 mar 2012

Pisarka którą wszyscy wietnamofile na pewno znają - Monika Warneńska

Gdyby żyła, obchodziłaby dzisiaj 90 urodziny*. Razem z partyzantami przemierzała wietnamską dżunglę. Po wojnie wielokrotnie wracała do Wietnamu. Pisarka, reporterka, podróżniczka: Monika Warneńska to postać wyjątkowa i ogromna inspiracja dla miłośników Wietnamu. Przez wietnamskich przyjaciół nazywana "chị Ba", za młodu była studentką na Uniwersytecie Warszawskim (polonistyka i historia sztuki). Później stworzyła ponad 60 książek. W wielu z nich zdała relacje ze swoich podróży po Azji Południowo-Wschodniej. Nie tylko opisywała swoje przygody, ale też chętnie dzieliła się rzetelną wiedzą. Wietnam obdarzyła ogromnym uczuciem, co widać w jej twórczości.:)

W latach 1964-1975 była korespondentką wojenną z Wietnamu dla prasy polskiej oraz zagranicznej. Nadsyłała reportaże prosto z frontu. Po powrocie do Polski swoje doświadczenia opisywała w licznych książkach, m.in.: Most na rzece Ben Hai (1964), Alarm na ryżowiskach (1966), Taniec z ogniem (1974), Córka jego ekscelencji (1978), Raport z linii ognia (1981), Nie ma pokoju dla pól ryżowych (1981), Skarby z dalekich podróży (1986). Warneńska podróżowała nie tylko po Wietnamie - była również świadkiem wydarzeń w Kambodży. Przeczytamy o tym w: Niespokojna oaza (1971) i Śladami Pol Pota (1999).

Pani Monika pisała nie tylko dla dorosłych, ale też dla młodszych czytelników. Przybliżała im odległe kultury w zbiorach historii i baśni, np. Wąż ma groźne oczy (1980), Ścieżki przez dżunglę (1988), Tygrysie oczy. Opowieści egzotyczne (1983)... Będąc dzieckiem, uwielbiałam te wydania.

Niestety po zmianie ustroju w Polsce pisarka straciła na popularności. Dlatego pomimo jej regularnych podróży do Azji wydała tylko kilka książek. Wśród nich zaciekawić Was mogą: Zaginione królestwo (1998) opowiadające o dawnym państwie Czamów (người Chàm) czy Oczy smoka (2006) - powieść, której akcja dzieje się w Kambodży w czasie reżimu Czerwonych Khmerów. Do tej pory nie mogę przeboleć, że nie wydano drugiej części tej książki!

Co tu dużo pisać?

Serdecznie zachęcam do lektury!

Wspomnę jeszcze tylko, że poza literaturą podróżniczą Warneńska pisała też książki o pisarzach (m.in. o Żeromskim), a także powieści dla młodzieży.
Monika Warneńska
*Monika Warneńska zmarła w dniu 9 kwietnia 2010 roku i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

8 komentarzy:

  1. Zaciekawiłaś mnie tą postacią - czy jej książki są ogólnodostępne w księgarniach czy trzeba raczej szukać w bibliotekach?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, tylko biblioteki i antykwariaty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Którą książkę polecałabyś najbardziej dla osoby słabo obeznanej w wietnamskiej tematyce? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tygrysie oczy - to zbiór podań i opowieści w minioprawie podróżniczej - lekkie. :-)

      Usuń
  5. Trafiłam tu poszukując jakichś informacji o M. Warneńskiej.
    A może w czasach e-publishingu można by wydać tę drugą część, której tak żałujesz... Tyko kto dysponuje jej spuścizną. Czy miała dzieci. Przeszukałam sieć, ale bardzo mało o niej informacji...
    Ja z dziecińctwa/młodości pamiętam "Czarownice są wśród nas" i "Spotkamy się na Atlantydzie", "Dziewczynę z Wyspy słońca" oraz "Pałac Dioklecjana" - uwielbiam te wątki archeologiczne, starożytne. Zachęciły mnie do podróży i zwiedzenia tych miejsc, rozpalały wyobraźnię. A ostatnio "Drzewo sprawiedliwości" - poruszająca książka. Wątki wojenne powtarzają się w różnych odmianach(traumy po obozie, poronienie, śmierć męża na wojnie, tajemnica rodzinna sięgająca wydarzeń z czasów wojny) - nie wiem, czy Warneńska przetwarzała własne wojenne losy czy opowiadała historie osób, które znała, ale powtarzają się w wielu jej książkach te same motywy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację! Nigdy nie zwróciłam na to uwagi, ale faktycznie pewne motywy powtarzają się w różnych, pozornie dotyczących innej tematyki książkach. Niestety nie mam pojęcia, kto dysponuje spuścizną pani Moniki.

      Usuń
  6. Dla mnie , człowieka który interesuje się konfliktem indochińskim niesamowita kopalnia wiedzy , Wielki szacunek dla Pani Moniki , miałem okazję osobiście poznać , tylko nie zdążyłem po autograf dla oczu smoka . Pani Monika opowiadała ze po zmianie ustroju wręcz starano się usunąć książki skąd tylko się dało bo komunistyczne , bo zafałszowany obraz i opisy . Czytając amerykańskie pozycje i książki Pani Moniki widzę ze opisy się zgadzają :) więc nie ma mowy o nierzetelnym piórze . Pozdrawiam wszystkich ceniących tak wybitnych ludzi :)

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...