Emilia Krywko Google+ Wizy do Wietnamu | wietnam.info - blog o Wietnamie
wietnam

28 gru 2011

Wizy do Wietnamu

Uwaga! W styczniu 2015 zmieniły się przepisy wizowe. Ceny podane poniżej mogą być nieaktualne. Jak tylko ustabilizuje się sytuacja i będzie dokładnie wiadomo, co i jak się pozmieniało, powstanie nowy wpis.

Czy to promocje LOT-u na bilety do Hanoi? A może po prostu większe zamiłowanie do podróży?
W każdym razie informacje o wizach do Wietnamu są najwyraźniej poszukiwane. To dlatego postanowiłam zebrać wszystkie w jednym miejscu.


Jak zdobyć wizę?
W dalszej części tego artykułu poznasz szczegółowo dwie metody: jak uzyskać wizę do Wietnamu w Polsce lub po przylocie na lotnisku.


Jaką wizę możesz uzyskać?
Na okres od 1-12 miesięcy jednorazowego lub wielokrotnego wjazdu.
Najpopularniejsze wizy są 14, 30 lub 90-dniowe - od długości pobytu zależy cena wizy. Obecnie istnieje też możliwość przedłużania wiz na miejscu w Wietnamie (zajmują się tym liczne biura podróży). Więcej o rodzajach wiz przeczytasz TUTAJ - rodzaje wiz do Wietnamu.

Cena wizy

Wiza w Polsce
Niestety nie podam Wam dokładnych kosztów uzyskania wizy w sposób tradycyjny, bo zmieniają się one bardzo często. Między nami, powiem Wam, że krążą pogłoski jakoby opłaty konsularne nie były stałe. Orientacyjnie podaję ceny, które występują na kilku stronach internetowych.

Wiza do Wietnamu (jednokrotnego wjazdu) cena (styczeń 2013)    
ok. 230 PLN - wiza na okres 14 dni
ok. 250 PLN - wiza na okres 30 dni
ok. 450 PLN - wiza na okres 3 miesięcy

Visa on arrival
Koszt uzyskania wizy do Wietnamu przy przyjeździe składa się z dwóch elementów:
 • opłata za wystawienie promesy - zróżnicowana w zależności od okresu, na jaki wystawiana jest wiza, od 10$ (np. http://vietnamvisapro.com) do nawet 195 zł i więcej (http://www.wizawietnam.com).
 • opłata za wystawienie wizy jednomiesięcznej 45$ (wiza jednorazowa), 65$ (wiza wielokrotna) - maksymalny okres ważności wizy wystawionej w ten sposób wzrósł ostatnio do 6 miesięcy.


WIZA DO WIETNAMU W 5 KROKACH

SPOSÓB NR 1 - w Polsce
1. Przygotować:
 • paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy,
 • 1 zdjęcie paszportowe - wg formularza 4 x 6 cm, w praktyce wystarczy w standardowym rozmiarze, 
 • kserokopię biletu lub wydruk rezerwacji (nie zawsze są wymagane)
jeśli jedziesz na dłużej i w celach biznesowych dodatkowo potrzebne będą:
 • zaproszenie - od wietnamskiej firmy lub uczelni potwierdzone przez MSZ Wietnamu
 • pismo przewodnie od polskiej firmy/uczelni delegujące osobę ubiegającą się o wizę do Wietnamu. (Pismo powinno zawierać dane osoby wyjeżdżającej do Wietnamu, cel wyjazdu, adres firmy lub targów, które dana osoba zamierza odwiedzić)
2. Pojechać do Warszawy, na ul. Resorową 36.
Teoretycznie konsulat Wietnamu czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00-12:00. W praktyce, godziny i dni zmieniają się. Warto spróbować wcześniej zadzwonić i upewnić się, czy ambasada Wietnamu pracuje w dany dzień i w jakich dokładnie godzinach. (notka o ambasadzie - KLIK)

3. Pobrać w okienku formularz wizowy. Możesz pobrać formularz z Internetu i wypełnić w domu: aktualizacja 7.03.2012 r.  Formularz wizowy - wersja poprawna w pdfie.

4. Zająć miejsce w kolejce (ewentualnie można się zabilecikować), wyłuszczyć sprawę, wnieść opłatę, złożyć wniosek i czekać na wizę. Czas oczekiwania to: w przypadku 14-dniowej od ręki lub do 3 dni, wiza 30-dniowa i dłuższe: 7 dni. Okres ten podobno można skrócić odpowiednią opłatą za wizę ekspresową.

5. Odebrać wizę (nie jest konieczny odbiór osobisty).

UWAGA: Atmosfera panująca w placówce jest ogólnie miła, ale wszelkie zasady są dość płynne, a poziom znajomości języka polskiego wśród urzędników jest zróżnicowany, więc może zaistnieć konieczność komunikacji w j. angielskim lub poprzez karteczkę. Pamiętaj, że uśmiech i pozytywne podejście działa na człowieka każdej narodowości.SPOSÓB NR 2 - "visa on arrival"

Niektórzy polecają  załatwianie wizy dopiero na lotnisku w Wietnamie (tzw. visa on arrival). Istnieje wiele firm, które pomagają w uzyskaniu takiej wizy, m.in. http://viet-travel.pl, http://www.myvietnamvisa.com, http://www.wizawietnam.com, http://vietnamvisapro.com. Nie mogę Wam na 100% polecić żadnej z nich, ponieważ nigdy nie korzystałam z ich usług, ale o każdej znalazłam w Internecie pochlebne opinie.

1. Znajdź firmę, która pomoże Ci uzyskać promesę..
promesa to dokument wydawany przez Wietnamski Urząd Imigracyjny, potwierdzający zgodę na wjazd do Wietnamu i uzyskanie „visa on arrival”

2. Wyślij firmie swoje dane potrzebne do wystawienia promesy oraz dokonaj opłaty za jej wydanie.
Najczęściej wymagane dane to: 
 Imię i Nazwisko
 Płeć
 Data urodzenia
 Narodowość
 Numer paszportu (czasami wymagany jest skan strony z danymi) oraz data ważności
 Rodzaj wizy (pojedynczy/wielokrotny wjazd, 1 lub 3 miesiące)
 Przewidywana data przylotu do Wietnamu | opcjonalnie numer lotu
 Lotnisko wlotowe (Ho Chi Minh City / Hanoi)
 Cel podróży (wakacje/podróż biznesowa/odwiedziny u rodziny, przyjaciół)
Niekiedy wymagane są dodatkowo, np. NIP do wystawienia faktury, czy szczegółowe informacje dotyczące obranego sposobu płatności.

3. Odbierz i wydrukuj promesę - najczęściej firmy wysyłają ją w formacie *.pdf drogą mailową. Mile widziany jest wydruk w kolorze, ale nie jest konieczny.
4. Zabierz na lotnisko: promesę, paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, pieniądze w dolarach na opłatę (25 lub 50$) i zdjęcia paszportowe - prawie każda firma podaje inne wymagania dot. zdjęć. Oto niektóre z nich: jedno zdjęcie 5,08 x 5,08 cm | jedno zdjęcie 3 x 4 cm | dwa zdjęcia 4 x 6 cm. Najlepiej zastosuj się ściśle do wskazówek przekazanych przez Twojego wystawiciela promesy.;)

5. Po wylądowaniu w Wietnamie udaj się do okienka oznaczonego "VISA ON ARRIVAL", wypełnij prosty formularz (wniosek wizowy), wpłać opłatę wizową i uzyskaj pieczątkę uprawniającą Cię do wjazdu. Czas procedury na lotnisku 15-30 min. (może się wydłużyć, jak to zwykle w kolejce;))

Wady tego rozwiązania: niemożliwe przy wjeździe drogą lądową. Nie polecam osobom łatwo się stresującym - do końca będziesz się zastanawiać, czy urzędnicy nie odmówią Ci wjazdu.
Zalety : w Polsce załatwiasz wszystko wirtualnie - nie musisz jechać do konsulatu w Warszawie. W przypadku 30-dniowej wizy jednokrotnego wjazdu oraz wiz 3-miesięcznych jest to tańsza opcja.

14 komentarzy:

 1. W przypadku "visa on arrival" polecam http://www.myvietnamvisa.com, skorzystałam 2 miesiące temu i mimo wczesniejszych wątpliwosci wszystko poszło gładko ;)
  kulka

  OdpowiedzUsuń
 2. Taaaaa, ale na witrynie Ambasady Wietnamu ostrzegaja przed niektórymi witrynami mającymi rzekomo ułatwic uzyskanie wizy on-arrival. Piszą, że załatwienie wizy przez nich nie gwarantuje sukcesu w otrzymaniu prawdziwej wizy na lotnisku : http://www.vietnamembassy-poland.org/en/news_object_view?newsPath=/vnemb.vn/tinkhac/ns111020152953

  Nie wiem o cho chodzi, ale w ogóle nie można sie do ambasady dodzwonić - od szeregu miesięcy (czy to recepcja czy konsulat) milczą, a telefon rozłącza sie po kilku dzwonkach..

  OdpowiedzUsuń
 3. Tel w ambasadzie tradycyjnie nie działa, przynajmniej od 15 lat. W koncu to komuna. Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, link do lepszej wersji formularza wizowego (chyba skan tego z ambasady): http://www.wizaserwis.pl/wnioski/Wniosek_Wietnam.pdf

  OdpowiedzUsuń
 5. Super. Dzięki. Dodałam linka w treści notki do tej wersji.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy wizę do Wietnamu można wyrobić poza ambasadą? W Poznaniu, przy rosyjskim konsulacie widziałem informację, że tam też można to zrobić, jaki jest koszt wizy 14dniowej wyrobionej np. w konsulacie rosyjskim?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy orientuje się Pani czy konieczne jest osobiste złożenie wniosku, czy może to zrobić ktoś inny? Telefon Ambasady jest głuchy, a na stronie www nie ma informacji na ten temat :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź w komentarzach: http://www.wietnam.info/2011/12/ambasada-wietnamu-w-warszawie.html

   Usuń
 8. podobnio wiza on arrival od 1 stycznia 2013 jednokrotna na 30 dni podrożała do 45$...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za trzymanie ręki na pulsie. Zaktualizowałam ceny.:)

   Usuń
 9. Cześć! "Długość przydatności" wizy liczy się od dnia wjazdu do Wietnamu czy od dnia wydania?

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dnia wydania przez 12 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy można otrzymać wizę wietnamską na chińskim przejściu granicznym w Hekou?

  OdpowiedzUsuń

Napisz, co myślisz o tym tekście!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...